|
Desať nevyhnutných pravidiel týkajúcich sa výživy:
1.Ako pôvodný obyvateľ púští je škrečok zvyknutý na trochu obmedzený jedálny lístok
2.Škrečok je všežravec a príma tak živočíšnu,ako aj rastlinnú potravu.Prevláda však rastlinná.
3.okrem zmesi zrna potrebuje škrečok denne aj šťavnatú potravu(ovocie,zelenina).Takisto potrebuje živočíšne bielkoviny(tvaroh,jogurt,...)
4.Škrečok musí mať k dispozícii stále čerstvú pitnú vodu.
5.Sladké tyčinky si dá škrečok veľmi rád ale treba dávať pozor,lebo sú veľmi kalorické.
6.Lieskovce a slnečnicové semienka dávaj škrečkovi len občas.Obsahujú veľa tuku.
7.Krmivo podávaj škrečkovi len večer,aby cez deň nevyschlo.
8.Škrečky si robia veľké zásoby krmiva,ale iba malú časť ihneď spotrebuje!
9.Nazhromaždené zásoby šťavnatého krmiva škrečkovy na druhý deň odstráň
10.Čokoláda a iné ľahko rozpustné sladkosti vedú k upchatiu škrečkových lícnych vakov!!!
Ak chcete aby bol váš miláčik zdravý, musíte sa oňho samozrejme dobre starať. K starostlivosti patrí aj zdravá a vyvážená strava, ktorá musí obsahovať dostatočné množstvo živín. Dôležité živiny ( bielkoviny, sacharidy, tuky, minerálne látky, vitamíny) sú obsiahnuté vo väčšine krmív pre hlodavce. Niektoré krmivá však nie sú hlavne pre malých škrečuľkov veľmi vhodné. Buď obsahujú veľké kúsky, alebo veľa tukov (vlašské orechy, slnečnicové semiačka, arašidy, ...) ktoré nie sú veľmi zdravé, hoci ich majú radi.
VHODNÉ KRMIVO:
Nie každému škrečkovi vyhovuje rovnaká strava. Niektorí sú prieberčiví, iní nie. To záleží väčšinou na tom, ako si ho rozmaznáte:
Sušené krmivo:
Hotová obilná zmes, oriešky- burské, lieskové, vlašské nesolené), pšenica, ovos, kukurica, jačmeň, proso, raž, semiačka- slnečnicové, konopové, ovsené vločky, kukuričné vločky, sucháre (rozdrobené)
Zelené a šťavnaté krmivo:
jablká, tvrdé hrušky, banány, maliny, jahody, hrozno, banán, mrkva, zeler, cvikla, uhorky, zemiaky(bez jedovatých klíčkov a listov), cukety, šalát(treba ho poriadne umyť, lebo býva viac ako iná zelenina ošetrený pesticídmi), brokolica, špenát, petržlen, rajčiny, púpava, lúčna tráva, ďatelina
Živá potrava:
Múčne červy (kúpite v špecializovaných obchodoch)
Bielkovinová potrava:
mäso, kyslá smotana, tvaroch, jogurt, tvrdý syr (samozrejme všetko len v malom množstve a určitývh intervaloch, asi tak každý tretí- štvrtý deň)
Ostatné doplnky:
pitná voda, vitamínové kvapky, lúčne seno, vetvičky buku, javoru, vŕby, liesky, ovocných stromov (k ohlodávaniu), psie sucháre
NEVHODNÉ, JEDOVATÉ KRMIVO:
cibuľa, kapusta, pór (nafukujú), klíčky zemiakov, zelené časti zemiakových hľúz a rajčín, bolehlav, zlatý dážď, nakladaná alebo mrazená zelenina
PRÍPRAVA VLASTNÉHO KRMIVA
Môže sa stať, že vám váš škrečok odmietne kúpené krmivo. Vtedy mu skúste namiešať vlastnú zmes.
-pre škrečky džungarské a Roborovského:
zmes bude obsahovať 40% potravy pre andulky, 40% potravy pre kanáriky, 10% granulovanej potravy pre psy a 10% potravy pre morčatá.
-pre zlaté škrečky:
zmiešajte krmivo pre morčatá s 20% potravy pre andulky a 10% potravy pre kanáriky, pridajte granuly pre psy s prídavkom mäsa a zeleniny ako zdroj vitamínov a bielkovín.
-pre škrečky sivé:
30% potravy pre andulky, 30% potravy pre kanáriky, 30% potravy pre morčatá a 10% granúl pre psy
K správnej starostlivosti o Vášho domáceho miláčika patrí aj vyvážená a primeraná strava. Tvorí základ toho, aby malý hlodavec bol zdravý.
Krmivo pre trpaslíčie škrečky (Džungársky, Roborovského) musí byť jemnejšie ako pre škrečka zlatého. Najmä na najjemnešie a najdrobnejšie krmivo je zvyknutý škrečok Roborovského, ktorý výlučne konzumuje semienka trávy. V jeho krmnej zmesy by malo figurovať hlavne krmivo pre andulky. Škrečky zlaté spravidla neobľubujú takéto jemné krmivo a radšej si daju väčšie kúsky. . Iné trpaslíčie škrečky konzumujú jedno aj druhé.
Určité súčasti krmiva spôsobujú pri nadmernej konzumácii tučnotu, preto ich treba škrečkom poskytovať len v nepatrnom množstve. Patria k nim predovšetkým rôzne oriešky, slnečnicové semienka a hrozienka. Treba bráť ohľad aj na to, že škrečky sú obyvateľia suchých a neúrodných oblastí, v ktorých takéto maškrty vôbec nedostávajú. Ich nadbytok môže spôsobiť rôzne ochorenia , kedže ich tráviaci trakt na to nie je vôbec pripravený. Najmä škrečky Džungárske a Campbellové veľmi rýchlo stučnejú. Môže sa stať, že Váš škrečok bude tak tučný, že keď ho obrátite na chrbát, tak sa sám nedokáže otočiť.
Svojmu miláčikovy môžte spraviť radosť aj tým, že mu namiešate krmivo sami. Uvediem preto pár zložiek, ktoré môžte použiť:
kukuričné vločky
|
surové rezance
|
burské oriešky
|
lieskové oriešky
|
ovsené vločky
|
lisované proso
|
kukurica
|
hrozienka
|
slnečnicové semienka
|
sušené krmivo pre psy
|
krmivo pre andulky
|
sucháre
|
Popri suchých zrnkách a semienkach by mali všetky škrečky pravidelne dostávať zelené krmivo. Nehodia sa síce všetky druhy ovocia a zeleniny, ale napriek tomu máme na výber širokú paletu. Nezabudnite, že by ste ho nemali zbierať v blízkosti ciest, pretože je znečistené výfukovymi splodinami. Ak ste sa ho rozhodli naybierať na prechádzke alebo len tak ste vybehli von, nezabudnite ho pre istotu doma dobre umyť, pretože môže byť znečistené vtáčim trusom, ktorý môže obsahovať salmonelu a Vášho maznáčika je aj toto malé množstvo schopné zabiť. Váš škrečok si rád pochutná aj celom trse púpavy aj zo zemou, kde si nájde malé chrobáky. Napísal som aj vhodné zelené krmivo, ktoré Váš škrečok na 100% neodmietne.
jablko (nie kyslé)
|
banán
|
hruška
|
púpava
|
čakanka
|
skorocel
|
zemiak
|
šalátová uhorka
|
kaleráb
|
cuketa
|
mrkva
|
sladká paprika
|
Ak Vám napríklad ostane od večere nesladená kaša, nemusíte ju hneď celú vyhadzovať do koša, ale môžte z nej dať škrečkovi. Pôsobivejšie je kŕmenie cvrčkami a kobylkami, ktoré môžte ľahko chytiť v lete na hocijakej lúke. Odporúčam, malého nezbedníka (mám na mysli cvrčka) najprv omráčiť, aby Vám neušiel a nenarobil galibu po celom byte.
Teraz k problematike s pitnou vodou. Väčšina literatúri vraví, že ak podávate škrečkovi dostatok zeleného krmiva, nie je za potreby dávať pitnú vodu. Ja tento problém riešim nasledovne: Podľa môjho názoru nemôže malému nezbedníkovi stačiť iba zelené krmivo ako príjem tekutin. Skúsil som to jeden čas tak a keď som im po 2 týždňoch dal vodu s napájačky tak ju za noc 2 vypili celú. Preto im bezpodmienečne dávam vodu formou napájačky a samozrejme dostávaju aj jablko, mrkvu, púpavu v im potrebnom množstve. Zelené krmivo nesmieme vynechať, pretože je pre škrečkov hlavným zdrojom vitamínov.
Aké sú správne kŕmidla a napájadla? Opäť to budem konfrontovať s rôznou literatúrou, ktorá popisuje celé strany o výbere správnej misky, z akého má byť materiálu a akej veľkosti. Ja od tohoto popúšťam a vravím: Škrečok žijúci v púšťach a stepiach nikdy nenájde krmivo v miske. Preto ja im ho jednoducho vysypem na hobliny. Určite ho však nesypem ku domčeku, do rohov kam chodia vykonávať svoje potreby. Pre škrečka je zábava ak može krmivo hľadať. Ak sa však aj tak chcete držať misky, tak nezabúdajte, že škrečok vždy z nej vysype alebo si nájde spôsob ako ju prevrhnúť. Ak máte mladé, určite nedávajte misku na domček alebo iné miesto, kam by nedočiahly alebo by ich mohla zraniť. Napájačku používam s velkým úspechom. Kedže chovám v akváriach, ktoré uprednosťujem pred klietkami, kupujem ich z prísavkou. Ak však sa chystáte chovať v klietke, existujú aj na držiaky.
 |